Podnikáte naozaj z dobrých dôvodov?

Dôvodov, prečo ste si zvolili cestu vlastného podnikania môže byť viac. No nie všetky z nich však musia byť dostatočne silné na to, aby vám dali silu pokračovať aj v časoch, keď sa vám nebude dariť. Odhaľte, ktoré dôvody na podnikanie sú slabé a ktoré naopak udržia vaše podnikanie nad vodou. Nájdite si dobrý dôvod na podnikanie, či už je váš segment požičovňa automobilov, predaj párty doplnkov alebo pogumovanie kovov.

Najčastejšie príčiny neúspechu podnikateľov

Vo svete podnikania koluje fáma, že približne 50% podnikateľov zlyhá počas prvého roku podnikania a až 95% novozaložených podnikov zlyhá do 5 rokov od začatia podnikania. Keď sa spýtate bývalého podnikateľa prečo jeho podnikanie zlyhalo, len zriedkakedy dokáže definovať dôvod. Väčšina neúspešných podnikateľov obviňuje banky, vládu alebo neschopnosť ľudí, s ktorými sa obklopili. Samozrejme existujú príklady, kedy sa stalo niečo, čo bolo mimo kontrolu podnikateľov, ale tieto prípady sú v menšine. Nemá zmysel pýtať sa neúspešných podnikateľov prečo boli neúspešní, pretože keby to naozaj vedeli, asi by boli schopní tú situáciu vyriešiť. Skôr by to vedeli ich zákazníci alebo obchodní partneri.

Možno si kladiete otázku, prečo by ste sa mali zaujímať o dôvody neúspechu podnikov, keď ste svoj vlastný podnik zatiaľ ešte nezaložili? V skutočnosti je to to najlepšie, čím sa môžete zaoberať, ak plánujte budúcnosť úspešného podnikateľa. Keď si nižšie uvedené faktory prečítate, zapamätáte a budete sa snažiť neurobiť rovnaké chyby, pravdepodobnosť úspechu vášho podnikania sa podstatne zvýši.

Začatie podnikania zo zlých dôvodov je zaručený neúspech

Keď sa opýtate samých seba prečo uvažujete o začatí podnikania, asi poviete niečo ako: ,,nechcem robiť na druhých”, ,,chcem si veci robiť po svojom”, ,,byť nezávislý bol vždy môj sen”, ,,podniká hocikto a takmer v každom odvetví napr. aj v pogumovaní kovov a preto to chcem tiež skúsiť “, ,,nemôžem si nájsť prácu, nič iné mi nezostáva “. Tieto dôvody na podnikanie však nie sú dostatočne silné na to, aby vám dali silu pokračovať aj v časoch, keď sa kumulujú ťažkosti a výsledky nie sú také, ako ste si predstavovali.

S OHĽADOM NA PODNIKANIE JE preto DOBRÉ PÝTAŤ sa nasledujúce otázky:

  • O čo v živote usilujem? Prečo to chcem? Je to skutočne to, po čom túžim? Dá sa to dosiahnuť podnikaním?
  • Mám k tomu predpoklady? Čo preto budem musieť urobiť? Čo ma to bude stáť?
  • Dá sa to dosiahnuť aj inak? Ako? S kým?
  • Čo daná činnosť prakticky znamená? Čo konkrétne budem musieť robiť? Ako dlho, ako často, v akom rozsahu, s akými obmedzeniami?
  • Aké dopady to bude mať na ostatné veci, ktoré robím alebo chcem robiť (rodinu, koníčky, voľný čas)?

Moderná či radšej tradičná obývacia izba. Výhody a nevýhody

Zariaďujete svoj nový dom či byt? Rozhodujete sa či zvolíte modernú obývačku s kuchyňou alebo dáte prednosť tradičnej verzii? V každom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme klady a zápory obidvoch variant a je len na vás pre ktorú sa rozhodnete. Je to rovnaké ako napríklad pri výbere kočíka – záleží len na vás či si vyberiete klasický alebo športový kočík.

Zároveň pri tomto rozhodnutí je dôležité zvážiť celé dekoračné prostredie. Vyberiete si skôr moderný alebo klasický štýl? Pôjdete do jedinečného nábytku na mieru alebo vám vyhovujú konvenčné kusy? Pri každom jednotlivom rozhodnutí je dôležité dopad na celý interiér.

Tradičná obývacia izba a jej výhody

  • Vždy bude v móde! Moderné trendy sa menia každý pár rokov. Dobrá tradičná klasika nikdy nesklame.
  • Rodinné útulné prostredie. Vytvára teplo domova a miesto skutočného oddychu. Tvorivého či pasívneho.

Tradičná obývacia izby a jej nevýhody

  • Veľkosť. Väčšinou je menšia a neotvorená, čo zanecháva málo voľného priestoru s preplneným dizajnom.
  • Chýba výrazný štýl. V klasike nie je možnosť zanechania vášho rukopisu, čo sa dizajnu týka. Nie je tam totiž toľko priestoru na fantáziu ako ponúka moderný štýl obývačiek.

Moderná obývacia izby a jej výhody

  • Svetlo, priestor, sloboda. To sú tri atribúty moderných obývačiek. Minimalistické uchopenia poskytuje kompaktnosť a priestrannosť
  • Fantázia hrá prím. Môžete sa plne realizovať. Moderné obývačky priam čakajú na váš dekoračný rukopis.

Moderná obývacia izby a jej nevýhody

  • Nestálosť trendov. Povrchová úprava, farby, trendy. Ak vás až príliš zaujíma, čo je moderné a podľa toho si byt zariadite, je viac ako možné, že za pár rokov budete musieť všetko vymeniť.
  • Cena. Moderný nábytok máva vyššiu cenu. Ako všetko, čo je momentálne na rebríčku trendov vysoko. Skúste však veľkoobchody, tam je možné, že ceny budú dostupnejšie.

Ako zmena ročných období ovplyvňuje zvieratá a ľudí

Jesenná rovnodennosť nastáva okolo 23. septembra v roku. Počas tohto obdobia dni a noci po celom svete trvajú okolo 12 hodín. Nepomýľte sa však, deň a noc nie sú presne rovnaké, ako to termín „rovnodennosť“ popisuje. Potom, ako Zem pokračuje vo svojej ceste okolo Slnka, dni sa skracujú a predlžujú noci, pričom zmena sa stáva výraznejšou vo vyšších zemepisných šírkach, ale na rovníku zostávajú nezmenené.

Zmena ročných období môže mať vplyv aj na vaše vnútorne nastavenie. Ak chcete vedieť, čo s vami majú planéty v pláne, môžete si prečítať mesačný horoskop. V dnešnej dobe vám stačí pripojenie na internet cez sieťové prvky a jednoducho hľadať informácie od astrológov. Neverili by ste, ale veľké percento ľudí na horoskopy verí.

Existujú dôkazy o tom, že spev vtákov žijúcich v blízkosti zdrojov umelého svetla začnú spievať, aby prilákali kamarátov a kladú vajíčka, skôr na jar, ako ich priatelia na miestach, ktoré v noci zostávajú temné.

Štúdie psychológie ľudskej mysle dokazujú, že počet samovrážd je viac v zimných mesiacoch a naopak, plodnosť a splodenie potomkov majú viac naklonené na jar a v lete.

Najlepší dôkaz ľudskej sezónnosti prichádza vo forme sezónnej afektívnej poruchy. Jeho obete trpia závažnými depresívnymi epizódami súvisiacimi s ročnými obdobiami, ktoré sa zvyčajne začínajú neskoro na jeseň alebo začiatkom zimy a končia na jar, alebo v lete.

Kým vnútorné hodiny zvierat môžu ovplyvňovať aj iné faktory, ako je napríklad pohyb, ľudia sa spoliehajú predovšetkým na svetlo.

Otvorená kuchyňa ako nový trend v interiérovom dizajne

Kuchyňa je považovaná za chrám domu, pretože je to miesto, kde každý deň trávime veľa aktívneho času, čo je hlavným dôvodom toho, prečo musí byť kuchyňa navrhnutá z kvalitného materiálu, ktorý zahŕňa kuchynské elektronické výrobky, ako aj funkčné a kvalitné skrinky. Dizajn otvorenej kuchyne je teraz častým novým trendom v návrhoch domu s od klasiky odlišujúcim sa štýlom a vzorom. Takéto návrhy sú veľmi funkčné pre rodiny s deťmi. Hlavne ženy v poslednej dobe často uprednostňujú tento typ dizajnu. Tu je niekoľko najnovších nápadov otvorených kuchýň. Vyberte si zo zoznamu nižšie vášho favorita:

Otvorená kuchyňa v obývacej izbe:

Otvorená kuchyňa v obývačke je nový spôsob, ako postaviť dom, aby sa zabránilo ďalšiemu priestoru a financiám, ktoré sú potrebné na výstavbu samostatnej kuchyne. Vďaka otvorenej kuchyni v obývacej izbe môžu dámy podávať jedlo priamo z kuchyne na jedálenský stôl. Je to preto častá dámska voľba pre zväčšenia ich pohodlia.

 Moderné obývačky s kuchyňou:

Pre štúdio, v ktorom je k dispozícii menej miesta na prípravu samostatnej kuchyne, slúži tento malý model otvorenej kuchyne s jednoduchým sporákom na varenie a niekoľkými skrinkami s umývadlom. V prípade tohto typu dizajnu sa dá dobre využiť aj to, ​​ak máte v hale malý priestor pre kuchyňu. Potom je ale nutné, aby ste mali iný odkladací priestor na veci, ktoré sa väčšinou nachádzajú v hale – športové kočíky, korčule a podobne…

 Mramorová doska s otvorenou kuchyňou:

Návrhy otvorenej kuchyne s oddeleným sporákom na pečenie s rúrou na jednej strane a samostatným pultovým stolom vyrobeným z mramoru na druhej strane, kde je možné uchovávať a krájať aj zeleninu, ovocie a iné potreby.

 Otvorená kuchyňa ovplyvnená severským štýlom:

Škandinávske vzory sú veľmi funkčné a vytvárajú zvlášť mimoriadne elegantné prostredie. Keď premýšľam o škandinávskom štýle, objavuje sa mi predovšetkým biela farba, ale pre zmenu je možné navrhnúť kuchyňu s tmavými skrinkami s bočným pultovým stolom, ktorý slúži aj ako malý stôl.

Jak si nejlépe vybrat zahradní domek?

Zahradní chatky patří mezi první věci, které si všimnete po příchodu na zahradu nebo do dvora. Proto při jejich výběru netřeba nic podcenit a je třeba si v prvé řadě dobře rozmyslet, na co byste je chtěli využívat. Poté se Vám bude možná snadněji přemýšlet, kam byste je chtěli umístit. No a v neposlední řadě se musíte rozhodnout jaká bude velká a jaký bude mít tvar.

Dají se využít na cokoliv

Zahradní domeček dokážete využít opravdu na cokoliv. Dokonale se hodí například na skladování různého zahradního nářadí, nábytku, sekačky nebo kol či jiných věcí, které Vám zabírají místo na dvoře a v garáži. Můžete si v něm však zařídit i malou dílnu na kutilství nebo místnost, ve které se budete věnovat svým zálibám. Také se dá využít jako pokoj pro hosty či kancelář. V zahrádkářských osadách se často využívá na kombinaci více těchto možností.

Výběr chatky nepodceňujte

Vybrat si ze široké nabídky domků je někdy opravdu komplikované. Zvlášť když se neumíte ještě nejste rozhodnuti nad velikostí a tvarem. Zahradní chatky najdete ve velmi mnoho rozměrech. Podle použití myslete i na tloušťku stěn, velikost pokojů, případně zateplení, střešní krytinu a podobně. Pokud si však přesto nevyberete, můžete se rozhodnout pro výrobu na míru a výrobce vám vyrobí chatku přesně podle Vašich představ. Taková výroba je určitě finančně náročnější než standardní typizované domky, které se vyrábějí sériově. Je však brát v úvahu, že zahradní domeček při správné péči o dřevo vydrží několik desítek let a taková investice se vám určitě vyplatí.

Cena odráží kvalitu

Mnoho lidí se rozhoduje na základě ceny. Později však může své rozhodnutí litovat. Při zahradních chatkách většinou platí pravidlo, že za kvalitu se platí. Na trhu je mnoho pofidérní prodejců, který levné výrobky prodávají draho nebo prodávají nekvalitní výrobky za levné ceny. Proto se při výběru neřiďte jen cenami ale zkuste si prodejce vyhledat podrobně a přečíst recenze od zákazníků.

Přejeme hodně štěstí při výběru.

Shisha v intrákovej izbe

Na vysokoškolský život do nášho hlavného mesta som sa neskutočne tešila. Nekonečná sloboda. Žiadna kontrola od rodičov. Preto sa svojej mladšej verzii vôbec nečudujem, že prvé týždne prežila ako jednu veľkú párty.

Veľmi rýchlo sme sa zoznámili ako v škole tak aj na poschodí a vytvorili sme veľkú párty bandu, ktorá sa prvé týždne schádzala snáď každý deň. Najväčšia párty izba sa stala práve z mojej izby, ktorú som zdieľala s najlepšími spolubývajúcimi na svete, s Maťkou a Lenkou. Trošku nadnesene a s vtipom spomínam na naše kreatívne schopnosti pri zariaďovaní našej izby, myslím že by boli dostačujúce na post riaditeľa kreatívnej realizácie interiérov.  Využili sme všetko, čo sme našli a pretvorili našu izbu na párty džungľu. Okrem nezabudnuteľného dizajnového interiéru našej izby, našej vtipnej spoločnosti sme mali ešte jeden párty ťahák. Bola ním naša shisha, vodná fajka s dokonalými  komponentmi. Ani príliš veľká ani malá, taká akurát. Dostala som ju od kamarátky, ktorá bola na dovolenke v Turecku. Neskutočne som si ju vážila.

Nečakané a obávaná sa však stalo skutočnosťou. Našu milovanú shishu postihol krutý osud. Bol ním pád z 12.teho poschodia. Ste zvedaví ako sa to celé stalo? Čítajte ďalej.

Keď som pripravovala našu shishu na párty, dostala som veľký strach, že by sa jej mohlo niečo stať. Nikdy predtým som ten pocit nemala. A teraz si vyberte, buď som to privolala alebo som mala intuíciu, že sa to stane.

Na shisha párty som bola celá nejaká ustráchaná a pri každom prudšom pohybe pri fajke som mala oči na stopkách. Potom ako párty skončila som si vydýchla, že sa jej nič nestalo. Šla som ju vyčistiť na balkón, spolubývajúca vybehla akurát tiež, v tme ma nevidela, drgla do mňa a fajka letela balkónom.

A takto skončila púť našej vernej spoločníčky shishi tureckej, všetkými milovanej.

Jana a Igor sa o dieťatko snažili 5 rokov. Dnes sú šťastnými rodičmi

Jana, ktorá sa 5 rokov snažila o dieťatko sa s nami podelí o svoj príbeh. Jej príbeh má šťastný koniec a jej posolstvo znie: Ženy, dajte tomu voľný priebeh a uvoľnite sa, dieťatko príde, keď to budete najmenej očakávať.

Jana mala 27 rokov keď sa z lásky vydala sa svoju životnú lásku, Igora. Na bábätko v tej dobe nijak zvlášť neponáhľali, Jana mala dobrú prácu, ktorá ju bavila a Igor, keďže je o 5 rokov mladší sa na dieťatko ešte necítil. Vzali sa, kúpili si byt, ktorý postupne zariaďovali a dali si na tom veľmi záležať. Ich obývačka vyhrala dizajnovú cenu v kategórii moderné obývačky s kuchyňou. Pracovali, cestovali po svete a užívali si jeden druhého.

Keď Jana dovŕšila 30 rokov začali sa jej biologické hodiny pomaly ozývať. V drogérií si čoraz viac všímala eko plienky a predstavovala si ako sa Igor vláči s desiatimi baleniami. Tá predstava jej prišla veľmi komická. Túto svoju túžbu (nie po tom, aby sa Igor vláčil s plienkami, ale túžbu po dieťatku) povedala Igorovi. Nenamietal, v podstate sa na to už tiež cítil pripravený a začali sa snažiť. Jana už bábätko naozaj veľmi chcela, preto keď sa im to spočiatku nedarilo bola veľmi sklamaná.

Ani nevie spočítať koľko negatívnych tehotenských testov a menštruácií preplakala. Vždy, na sebe videla nejaké tehotenské príznaky a vždy tak veľmi dúfala v pozitívny výsledok. Po roku neúspešného pokúšania sa o bábätko sa zverila s týmto problémom doktorke, obaja s Igorom navštívili lekárske vyšetrenia, ale výsledky boli vždy v poriadku. Obaja sú zdraví a proste to majú ešte skúšať, že vraj je normálne, že to niekedy chvíľku trvá.

Tak skúšali ďalšie dva roky, výsledok bol len kopy negatívnych tehotenských testov a hromady sĺz. Pokračovali vo vyšetreniach, ale obaja boli stále v poriadku.

V momente keď si Jana s Igorom povedali, že sú iné možnosti, že tomu dajú ešte rok a ak sa nevydarí nejaké dieťatko si adoptujú (na umelé oplodnenie s viacerých dôvodov ísť nechceli…) sa im pošťastilo. Hneď o mesiac sa na Janú z tehotenského testu usmiali dve čiarky. Jana tvrdí, že je to preto, že sa uvoľnili a dali všetkému voľný priebeh a odporúča to každej žene.

Cesta lásky

Erika nikdy nemala veľké šťastie na vzťahy. Začalo to už v materskej škole. Vždy, ale vždy sa zaľúbila do toho nesprávneho. Do toho, ktorý miloval Elišku, Alenku alebo Barborku alebo do toho, ktorého dievčatá absolútne nazaujímali. Pokračovalo to aj v škole. Niežeby o ňu nemali chlapci žiadny záujem, ona si proste vždy vyberala tých, ktorý o dievčatá nezakopli alebo sa im už páčili iné. A tých, ktorým sa páčila ona, tak tí sa zase ani trochu nepáčili jej. Tak to trvalo celú pubertu. Kým jej kamarátky mali za sebou už prvé sexuálne zážitky, ona se ešte s nikým ani len nebozkávala.

Keď mala 15 rokov bozkávala sa prvý krát s Peťom, ale nie preto, že by sa jej naozaj páčil. On ju chcel a ona sa zo zúfalstva nechala prekecať. Trvalo im to len chvíľku, Erika nevedel zotrvávať v neúprimnou vzťahu. Ale aspoň sa už s niekým konečne bozkávala. Keď mala 16 zoznámila sa s Tomášom. Prvá láska ktorá bola obojstranná, prežili spolu nádherné tri roky, a Erika si myslela, že to bude navždy. Potom sa s ňou rozišiel. Že vraj bol na vážny vzťah ešte príliš mladý. To jej zlomilo srdce a dlhé roky sa z toho necvedšela dostať. Prežila nespočet bezvýznamných flirtov a krátkodobých známostí. Nevedela však už nikomu otvoriť svoje srdce, bola strápená a sklamanná. Trvalo to celých 6 rokov počas ktorých sa jej striedali krádkodobé známosti a boli prerývané psychologickými sedeniami a hľadaním príčin, prečo sa už nedokáže zamilovať.

A potom sa to stalo, v jeden večer sa zoznámila s Lukášom a začarovaný kruh plný nezávazných lások sa konečne pretrhol. S Lukášom si do začiatku neskutočne rozumeli aj keď v okamihoch keď rozprával o práci mala pocit, že je znova na hodinách chémie, ktorej absolutne alebo absolutne nerozumela. Niečo ako sieťové prvky, kompresor, adaptové rozdvojky, na nič z toho sa nechytala.

Každopádne ich láske to neprekážalo a dnes sú už spolu 4 roky a za  mesiac sa budú brať!

Slovenskí hokejisti štartujúci v tomto ročníku NHL

Začiatok aktuálnej sezóny NHL nebol pre slovenských fanúšikov veľmi radostný. Začalo ju iba šesť Slovákov, čo len potvrdilo dlhodobo klesajúci počet našich hokejistov v najprestížnejšej hokejovej lige sveta. Rátame s tým, že postupne sa k nim pridajú liečiaci sa Gáborík, Sekera či Jurčo a niektorí hráči z nižších zámorských súťaží, stále je to však málo. Tým viac treba vyzdvihnúť tých, čo zostali.

Útočníci

Do tejto sezóny vstúpili traja naši útočníci. Tomáš Tatar pred jej začiatkom zmenil dres. Našu hviezdu získal historicky najúspešnejší klub v NHL – Montreal Canadiens. Stabilné miesto v NHL má aj martinský odchovanec Richard Pánik. Jedno z našich najlepších krídiel oblieka dres klubu Arizona Coyotes, ale v minulosti hral aj za Toronto či Tampu Bay. Tretím v partii útočníkov je Marko Daňo, syn známeho slovenského reprezentanta, ktorý hrá za kanadský klub Winnipeg Jets. Držíme mu palce, aby sa mu vyhýbali zranenia a udržal sa v základnej zostave.

Obrancovia

Najväčšou slovenskou stálicou v NHL je trenčiansky rodák Zdeno Chára. Náš elitný obranca sa vďaka svojim skvelým výkonom stal kapitánom v klube Boston Bruins. Ďalším slovenským obrancom v NHL je Košičan Martin Marinčin. Oblieka dres Toronta Maple Leafs, takže sa môžeme tešiť na jeho súboje s Tomášom Tatarom vo veľkom kanadskom derby.

Brankár

Aktuálny ročník odštartoval jediný slovenský brankár, bratislavský rodák Jaro Halák. Ten sa stal spoluhráčom Zdena Cháru v Bostone a bojuje o post tímovej jednotky. Dúfame, že už čoskoro sa k nemu natrvalo pridá aj Peter Budaj, ktorý už má takisto skúsenosti s NHL a čaká na ďalšiu príležitosť.

 

Súčasní hokejisti pôsobiaci v NHL sú pre naše mladé talenty vzorom. Sledujú ich výkony a výsledky, fandia im, zberajú ich hokejové kartičky, dresy a iné suveníry, ktoré zdobia ich vitrínky alebo drevené stolíky. Veríme, že čoskoro ich budú v úspešnej dráhe za morom nasledovať a našich hokejistov v NHL bude každým rokom už len pribúdať.

Zoznámte sa s multi-level marketingom

Pravdepodobne ste sa už aj vy stretli s pojmami ako multi-level marketing (MLM), network marketing, prípadne s ich slovenskými ekvivalentmi viacúrovňový marketing či sieťový marketing. O čo presne ide a ako MLM funguje?

 

Priamy predaj, ale trochu inak

Multi-level marketing je špecifickou formou priameho predaja a tiež špecifickou formou distribúcie tovarov od výrobcov k zákazníkom. Výrobcovia vynechávajú zo svojich distribučných kanálov maloobchod. Predaj produktov im zabezpečujú predajcovia, ktorí majú priamy kontakt s konečnými spotrebiteľmi, najčastejšie v ich bydlisku alebo na pracovisku. Oproti štandardnému priamemu predaju je tu však jeden podstatný rozdiel. Pri MLM získava predajca odmenu nielen za predané produkty, ale aj za to, že do systému zapojí ďalších predávajúcich.

Princíp viacerých úrovní

Princíp MLM je pomerne jednoduchý. Predstavte si, že predajca získa do systému päť predajcov a každý z tých piatich získa takisto päť nových predajcov. Profitovať bude nielen z tých piatich, ktorých sám získal, ale aj z tých, ktorých získali oni. Na prvej úrovni pod ním je 5 predajcov, na druhej už 5 x 5 = 25. Čím viac úrovni pod ním, tým väčší zisk. Je zrejmé, že najviac zarábajú tí na vrchole siete, najmenej tí naspodku. Treba tiež dodať, že tento systém sa dá aj ľahko zneužiť, spomeňme napríklad podvodné spoločnosti označované ako pyramídy.

MLM včera a dnes

Priekopníkom multi-level marketingu sa stala v 40. rokoch minulého storočia americká firma Nutrilite, pôvodne California Vitamins. V roku 1972 ju odkúpila spoločnosť Amway, ktorá je dodnes najväčšou v tejto oblasti. Podiel MLM na priamom predaji rokmi stúpa, v USA už dosahuje viac než 95 %. Najčastejšie sa touto formou predávajú produkty spadajúce do kategórií „kozmetika a starostlivosť o telo“, „zdravie“ a „domáce potreby“. Okrem už spomínanej značky Amway sú aj na Slovensku dobre známe značky ako Avon, Mary Kay či TianDe. Novým impulzom pre rozvoj MLM sa stal internet a sociálne siete.

MLM sa preto mnohým môže javiť ako zaujímavá podnikateľská príležitosť. Ešte predtým, ako si zvolíme túto cestu, by sme si však mali odpovedať na zásadnú otázku, či máme na priamy predaj osobnostné predpoklady. Na rovinu treba povedať, že nie každý sa na túto činnosť hodí.

Ako začať s písaním blogov

Možno už aj vy uvažujete o tom, že by ste si založili svoj vlastný blog. Ak máte v sebe potrebu sa k niečomu pravidelne vyjadrovať a správne básnické, pardon blogerské črevo, tak neváhajte a skúste to. Tieto rady sa vám možno budú hodiť.

 

Najprv čítajte, potom píšte

Platí v podstate to isté, čo pri písaní kníh. Najprv treba mať veľa načítaného. Mnoho užitočného sa naučíte od úspešných blogerov, ale všímajte si aj chyby, ktoré robia tí menej úspešní. Robte si pritom poznámky. Každý postreh sa vám môže niekedy zísť.

Osviežte si gramatiku

Gramatickú stránku blogov zvyknú mnohí podceňovať. Isteže, bloger nemusí byť rovno lingvista. Nejaká tá chybička sa môže pritrafiť každému, ale ak ich je priveľa, pokazí to celkový dojem a hlavne – spochybní to vašu dôveryhodnosť.

Vyberte si svoje oblasti

Menej je niekedy viac, a to platí aj o blogoch. Nepíšte o všetkom, čo vám napadne. Radšej si vyberte 2 – 3 okruhy blízkych tém a tým sa venujte na 100 %. Ideálne je, keď to budú oblasti, o ktorých sa zatiaľ veľa nepíše, aby ste boli originálni.

Na obsahu záleží

Je jedno, či je témou vášho blogu cestovanie po Ázii, rámovanie obrazov, komunálna politika, autosedačky alebo hovädzí proteín. Dôležitý je kvalitný obsah, ktorý bude pre čitateľa prínosom. Píšte o tom, v čom ste skutočne doma.

Aj na forme záleží

Forma je takisto dôležitá ako samotný obsah. Váš blog by sa mal ľahko čítať, dbajte preto na dobrú štylistiku a prehľadnú štruktúru. Ideálne je, keď sa vám časom podarí vybudovať svoj vlastný štýl písania. Odporúčame tiež pridať fotky alebo videá, ktoré vhodne doplnia obsah blogu.

Vytrvajte v písaní

Nevzdávajte sa a nenechajte sa odradiť počiatočnými neúspechmi. Ak sa poučíte z vlastných chýb, pomôže vám to ďalej napredovať a dostavia sa aj prvé úspechy. Potom môžete uvažovať dokonca aj o tom, ako na svojich blogoch zarobiť. To už je ale úplne iná téma.